REKRUTACJA rok szkolny 2018/19 - czytaj więcej


Uczestniczymy w litewsko - polskim projekcie współfinansowanym
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego- czytaj
w
ięcej
Relacje z realizacji projektu znajdziesz tu


PRZEDSZKOLE NR 4 NA FACEBOOK'U


Za sprawą naszych Rodziców pracujących w Fabryce Mebli FORTE, wzięliśmy udział w Programie inicjatyw pracowniczych FORMY- FABRYKA INICJATYW, który zakłada otrzymanie wsparcia finansowego lub pozafinansowego na realizację własnego projektu skierowanego do lokalnych środowisk. Dzięki staraniom Rodziców otrzymaliśmy finanse na realizację naszego projektu : "Dziecko Aktorem - Magiczna Szafa do zabaw teatralnych".


Znalezione obrazy dla zapytania dzieciaki mleczaki

 Mamy certyfikat - zobacz tutaj


1% podatku dla naszego przedszkola - czytaj więcej
Pobierz bezpłatny program Pity 2015!
dowiedz się więcej na stronie stowarzyszenia
GÓRA GROSZA w naszym przedszkolu - czytaj więcej


Projekt "Szkoła Współpracy"- czytaj więcej

Pomyśl zanim wyrzucisz  - zbiórka makulatury w naszym przedszkolu - czytaj więcej


Czyste powietrze wokół nas - krajowy program edukacji antynikotynowej - czytaj więcej


Nasze KUCHCIKOWO czyli przedszkolaki same gotują - czytaj więcej

 

 

 

 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 1% podatku dla naszego przedszkola

Szanowni Rodzice!
Miło jest nam zakomunikować, że od kilku lat nasza placówka współpracuje ze Stowarzyszeniem Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom "Przyjazna Szkoła". Celem stowarzyszenia jest wspieranie placówek typu przedszkola i szkoły w ich działalności finansowej. Przedszkole nasze jest zarejestrowane i otrzymało 12-cyfrowy Identyfikacyjny Numer Partnera (INP), który należy wpisać przy przekazywaniu 1% podatku. Szczegółowe informacje nt. Stowarzyszenia znajdziecie Państwo na stronie www.ps.org.pl
Bardzo dziękujemy za wsparcie, które pomoże nam realizować nasze cele statutowe.
Powiadomcie rodzinę i swoich znajomych o naszej Akcji "1% dla naszej szkoły", być może zechcą wspomóc naszą placówkę. Z góry wszystkim dziękujemy.
Uwaga! W tym roku Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła" udostępnia wszystkim darmowy program do wypełnienia zeznań PIT - PIT Format 2015, który automatycznie obliczy 1% podatku i wpisze numer KRS Stowarzyszenia

Zebrane dotychczas w ramach Akcji 1% środki umożliwiły nam realizację trzech projektów:

1. Pierwszym projektem był zakup sprzętu nagłaśniającego, który wykorzystujemy podczas naszych imprez i uroczystości

2. Drugi projekt polegał na wzbogaceniu garderoby przedszkola o stroje ludowe, które uatrakcyjniają występy dzieci podczas imprez i uroczystości oraz wpływają na rozwój talentów, zdolności tanecznych, aktorskich.
   

3. Trzeci projekt polegał na wprowadzeniu zmian w wystroju placówki, które zwiększyły atrakcyjność, przyczyniły się do rozwijania poczucia piękna oraz będą zachęcać dzieci do przekraczania progu przedszkola. W związku z tym na holu powstały ciekawe freski i płaskorzeźby.
   

początek strony
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GÓRA GROSZA 2015 r.
"Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie!"

Akcja Góra Grosza organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach 23 listopada – 4 grudnia 2015 roku. Kolejny raz czynnie włączamy się do niej. W każdej sali pojawiły się skarbonki, do których chętni wrzucają monety.

Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Dzięki zebranym środkom wspieramy realizację reformy domów dziecka poprzez pomoc małym domom dla dzieci, w których prowadzone są działania na rzecz powrotu dziecka do rodziny, oparte na relacjach emocjonalnych i indywidualnej odpowiedzialności opiekunów za poszczególne dzieci i planach pomocy ich rodzinom. Bo wiadomo, że najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina. Nie zabawki, komputery, modne ubrania lecz rodzina, w której dziecko może czuć się bezpiecznie, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, może nawiązać przyjaźnie.
Towarzystwo Nasz Dom utworzyło już kilkanaście domów dla dzieci, pomogło w utworzeniu kilkunastu kolejnych. W takich domach, w przeciwieństwie do wielu dużych instytucji, dzieci mają realną szansę wrócić do swojego domu i znajdują uczucie, zrozumienie i efektywną pomoc dla siebie i własnych rodzin.
Po raz szesnasty patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.Zeszłoroczna akcja zaowocowała zebraniem monet na sumę 215,81 zł. a w tym: 3742 x 1 grosz, 1871 x 2 grosze, 1387 x 5 groszy, 112 x 10 groszy, 110 x 20 groszy, 25 x 50 groszy, 13 x 1 zł., 7 x 2 zł.


 początek strony
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pomyśl zanim wyrzucisz

Pragniemy Państwa zaprosić do udziału w akcji, której celem jest zbiórka makulatury (promocja działań proekologicznych i idei segregacji surowców wtórnych). Na pewno macie w domu przeczytane gazety, ulotki reklamowe i papierowe opakowania po prezentach... Przynieście makulaturę do nas a my damy jej „drugie życie”.
Papier, to włókna celulozowe, które są wyjątkowo mocne. Dzięki temu można je wykorzystywać aż siedmiokrotnie, jako nowy surowiec do produkcji papieru. Powtórne użycie makulatury, to nie tylko ratunek dla drzew, ale i oszczędność energii oraz wody (procesie obróbki drewna, mającej na celu oddzielenie celulozy, zużywa się wiele wody). Zbiórka makulatury ma też cel wychowawczy: uczymy dzieci oszczędzania papieru i ochrony lasów przed ścinaniem drzew. Poza tym działanie to pozwoli nam na zasilenie budżetu przedszkola, a co za tym idzie zakup nowych pomocy dydaktycznych.
Zapraszamy wszystkich do współpracy!!!

początek strony
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nasze KUCHCIKOWO

Kuchnia jest dla małego dziecka miejscem niesamowitym, ciekawym, kojarzącym się z różnorodnymi zapachami, ciepłem i ulubionymi smakami. Odpowiednio dobrane do wieku dziecka zabawy z mąką, ciastem, jak również uczestnictwo w przygotowaniu potraw są niezapomnianym przeżyciem dla małego dziecka. Nasze kulinarne zajęcia przygotowują przedszkolaki do tego, aby w przyszłości wybierały zdrowy tryb życia, a także przestrzegały zasad higieny i bezpieczeństwa, ćwiczyły umiejętność nakrywania do stołu oraz kulturalnego zachowania się przy stole.

Ciekawym doświadczeniem dla dzieci są również wprowadzone śniadaniowe bufety szwedzkie, kiedy dzieci w całym przedszkolu mogą same przygotować sobie śniadanie. Nauczycielki pomagają każdemu dziecku, które tego oczekuje, ale obserwacje pokazują, że dzieci chcą i potrafią samodzielnie przygotować z półproduktów własne śniadanie. W tym dniu porcje śniadaniowe są barwne, a dzieci chętniej kosztują produktów, których dotąd nie próbowały. Dzieci przekonują się, że przygotowanie potraw może być przyjemne i proste! A stwierdzenie, że samodzielnie sporządzone sałatki, kanapki czy przetwory nawet lepiej smakują - nie jest przesadą.

Pyszne i zdrowe sałatki jarzynowe. Prawie każde warzywo nadaje się do ich wykonania


W kuchni można przygotować najzdrowsze naturalne lekarstwo na kaszel: syrop z cebuli i buraków


Owocowym i kolorowym szaszłykom nie brakowało urody. A jak smakowały!


Kiszona kapusta, przygotowana własnymi rączkami, bardzo przypadła do gustu maluszkom


Śniadaniowy bufecik mamy w naszym przedszkolu w każdą środęCiasteczkowe wypieki - to dopiero jest zabawaI


Ciasto na pizzę rosło na prawdziwych drożdżach


Kisimy ogórki wg tradycyjnej receptury


Robimy sok warzywno-owocowy za pomocą sokowirówki


Pieczemy chleb na zakwasiepoczątek strony


 

 

 

 


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3        

Czyste powietrze wokół nas


Już trzeci rok nasze przedszkole realizuje projekt edukacyjny "Czyste powietrze wokół nas" dotyczący profilaktyki antynikotynowej. W wychowaniu zdrowotnym dziecka projekt ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Program ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Cele szczegółowe programu:
-Zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenia ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci, a w szczególności w profilaktyce antytytoniowej.
-Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
-Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

Program składa się z zajęć, które skoncentrowane są na pobudzeniu oraz stymulacji różnych form aktywności dziecka: zabawy twórczej, tematycznej, grupowej, konstrukcyjnej.

Dlaczego warto realizować powyższy program? Niech wyniki badań pozwolą odpowiedzieć na te pytanie:
- w Polsce codziennie po pierwszego papierosa sięga pół tysiąca dzieci,
- rocznie palenia próbuje około 180 tys. nieletnich,
- co 4 piętnastolatek pali papierosy regularnie,
- 64% chłopców i 53% dziewcząt w wieku 13-15 lat podjęło już w swoim życiu próby palenia tytoniu, z czego 30% chłopców i 21% dziewczyn podjęło te próby przed ukończeniem 10 roku życia!
- dzieci w Polsce wypalają do 4 mld papierosów rocznie,
- 4 mln dzieci wdycha biernie dym tytoniowy w domu lub miejscach publicznych,
- w 67% gospodarstw domowych dzieci narażone są na dym tytoniowy (Finlandia – 8%, Szwecja 15%),
- 65% dzieci narażonych jest na bierne palenie w miejscach publicznych,
- 53% nastolatków chce rzucić palenie,
- 62% dzieci i młodzieży próbowało już zerwać z nałogiem.początek strony 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PROJEKT "SZKOŁA WSPÓŁPRACY"


W roku szkolnym 2014/2015 nasza placówka uczestniczyła w projekcie systemowym "Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły". W ramach tego projektu organizowane były szkolenia, spotkania, działania na terenie przedszkola, imprezy integrujące dzieci, rodziców i środowisko przedszkolne. Projekt zakończył się, a nasza placówka otrzymała stosowny certyfikat, potwierdzający otrzymanie merytorycznego wsparcia w zakresie budowania w szkole systemu współpracy pomiędzy nauczycielami, rodzicami i dziećmi. 

Certyfikat

 

 

 

początek strony

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------