.
Apel Ministra Edukacji Narodowej - czytaj więcej


100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - czytaj więcej


PRZEDSZKOLE NR 4 NA FACEBOOK'U


 Informacja o opłatach w roku szkolnym 2018/19
Wyprawki na rok szkolny 2018/19


SUWALSKA KARTA MIEJSKA
- uchwała SKM
 - zarządzenie SKM

31 MAJA - DZIEŃ BEZ PAPIEROSA. MAMO, NIE PAL!, TATO, NIE PAL!
To my, Wasze dzieci o to prosimy, jesteście nam potrzebni.
Wiemy, że palenie szkodzi zdrowiu palących a także dzieci - plakaty na holu wszystkim o tym przypominają
 Rozstrzygnięto konkurs  plastycznym OZDOBA WIELKANOCNA - prace można obejrzeć tutaj
Uczestniczymy w litewsko - polskim projekcie współfinansowanym
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego- czytaj
w
ięcej
Relacje z realizacji projektu znajdziesz tu

Za sprawą naszych Rodziców pracujących w Fabryce Mebli FORTE, wzięliśmy udział w Programie inicjatyw pracowniczych FORMY- FABRYKA INICJATYW, który zakłada otrzymanie wsparcia finansowego lub pozafinansowego na realizację własnego projektu skierowanego do lokalnych środowisk. Dzięki staraniom Rodziców otrzymaliśmy finanse na realizację naszego projektu : "Dziecko Aktorem - Magiczna Szafa do zabaw teatralnych".


Znalezione obrazy dla zapytania dzieciaki mleczaki

 Mamy certyfikat - zobacz tutaj


1% podatku dla naszego przedszkola - czytaj więcej
Pobierz bezpłatny program Pity 2015!
dowiedz się więcej na stronie stowarzyszenia
GÓRA GROSZA w naszym przedszkolu - czytaj więcej


Projekt "Szkoła Współpracy"- czytaj więcej

Czyste powietrze wokół nas - krajowy program edukacji antynikotynowej - czytaj więcej


Nasze KUCHCIKOWO czyli przedszkolaki same gotują - czytaj więcej

 

 

 

 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 1% podatku dla naszego przedszkola

Szanowni Rodzice!
Miło jest nam zakomunikować, że od kilku lat nasza placówka współpracuje ze Stowarzyszeniem Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom "Przyjazna Szkoła". Celem stowarzyszenia jest wspieranie placówek typu przedszkola i szkoły w ich działalności finansowej. Przedszkole nasze jest zarejestrowane i otrzymało 12-cyfrowy Identyfikacyjny Numer Partnera (INP), który należy wpisać przy przekazywaniu 1% podatku. Szczegółowe informacje nt. Stowarzyszenia znajdziecie Państwo na stronie www.ps.org.pl
Bardzo dziękujemy za wsparcie, które pomoże nam realizować nasze cele statutowe.
Powiadomcie rodzinę i swoich znajomych o naszej Akcji "1% dla naszej szkoły", być może zechcą wspomóc naszą placówkę. Z góry wszystkim dziękujemy.
Uwaga! W tym roku Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła" udostępnia wszystkim darmowy program do wypełnienia zeznań PIT - PIT Format 2015, który automatycznie obliczy 1% podatku i wpisze numer KRS Stowarzyszenia

Zebrane dotychczas w ramach Akcji 1% środki umożliwiły nam realizację trzech projektów:

1. Pierwszym projektem był zakup sprzętu nagłaśniającego, który wykorzystujemy podczas naszych imprez i uroczystości

2. Drugi projekt polegał na wzbogaceniu garderoby przedszkola o stroje ludowe, które uatrakcyjniają występy dzieci podczas imprez i uroczystości oraz wpływają na rozwój talentów, zdolności tanecznych, aktorskich.
   

3. Trzeci projekt polegał na wprowadzeniu zmian w wystroju placówki, które zwiększyły atrakcyjność, przyczyniły się do rozwijania poczucia piękna oraz będą zachęcać dzieci do przekraczania progu przedszkola. W związku z tym na holu powstały ciekawe freski i płaskorzeźby.
   

początek strony
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GÓRA GROSZA 2018 r.
"Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie!"

Akcja Góra Grosza organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Kolejny raz czynnie włączamy się do niej. W każdej sali pojawiły się skarbonki, do których chętni wrzucają monety.

Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Dzięki zebranym środkom wspieramy realizację reformy domów dziecka poprzez pomoc małym domom dla dzieci, w których prowadzone są działania na rzecz powrotu dziecka do rodziny, oparte na relacjach emocjonalnych i indywidualnej odpowiedzialności opiekunów za poszczególne dzieci i planach pomocy ich rodzinom. Bo wiadomo, że najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina. Nie zabawki, komputery, modne ubrania lecz rodzina, w której dziecko może czuć się bezpiecznie, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, może nawiązać przyjaźnie.
Towarzystwo Nasz Dom utworzyło już kilkanaście domów dla dzieci, pomogło w utworzeniu kilkunastu kolejnych. W takich domach, w przeciwieństwie do wielu dużych instytucji, dzieci mają realną szansę wrócić do swojego domu i znajdują uczucie, zrozumienie i efektywną pomoc dla siebie i własnych rodzin.
Po raz szesnasty patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.Zeszłoroczna akcja zaowocowała zebraniem monet na sumę 215,81 zł. a w tym: 3742 x 1 grosz, 1871 x 2 grosze, 1387 x 5 groszy, 112 x 10 groszy, 110 x 20 groszy, 25 x 50 groszy, 13 x 1 zł., 7 x 2 zł.


 początek strony
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

100- LECIE NIEPODLEGŁOŚCI


 • 9 listopada 2018 roku o godz. 11.11 z dziećmi w całej Polsce, w odpowiedzi na akcję Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej, biliśmy "Rekord dla Niepodległej" śpiewając 4 zwrotki hymnu Polski "Mazurek Dąbrowskiego"

  8 listopada 2018 roku, wspólnie z chórem CANTO, pod kierownictwem pana Tomasza Kierejszy, śpiewaliśmy patriotyczne pieśni, by uczcić obchody 100. rocznicy Niepodległości Polski

  Nasz rodzinny konkurs plastyczny "NAJPIĘKNIEJSZY ORZEŁ - GODŁO POLSKI"  cieszył się dużym zainteresowaniem. 8 listopada 2018 roku uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.


  Historia Suwalszczyzny – można śmiało powiedzieć WYJĄTKOWA! Mieszkańcy tych ziem czekali na wolność, gdy inni już się z niej cieszyli. Co więcej, wciąż musieli o nią walczyć. Projekt „SUWALSZCZYZNA. W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ” w postaci 10 odcinków opowiada historię tego czasu i jego bohaterów. Cieszmy się tym, co nasi bliscy wywalczyli blisko 100 lat temu. Bądźmy świadomi skąd jesteśmy. Dzielmy się dumnie swoją historią!!!
  oglądaj odcinek 1
  oglądaj odcinek 2

  Nasza 100-metrowa FLAGA  na 100-lecie NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI - oglądaj relację

  Relację z naszych działań wysłaliśmy na konkurs "Stulecie Niepodległości w Barwach Biało-Czerwonych" ogłoszony przez Podlaskiego Kuratora Oświaty, MDK w Białymstoku i Podlaską Rodzinę Szkół Imienia Bohaterów Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej. który realizowany był z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i był szczególną formą przygotowania się w środowisku lokalnym do obchodów Narodowego Święta Niepodległości w 2018 r. W konkursie wzięło udział 131 szkół i przedszkoli z województwa podlaskiego. 8 października 2018 roku, podczas uroczystości podsumowania tego wydarzenia, 10 szkół i przedszkoli otrzymało nagrody, a 20 szkół i przedszkoli wyróżnienie. W gronie wyróżnionych znaleźliśmy się my. Na uroczystej gali odebraliśmy pamiątkowe grawertony oraz okolicznościowe wydawnictwo zawierające zdjęcia nagrodzonych działań zrealizowanych podczas konkursu i śpiewnik pieśni patriotycznych wydany w ramach projektu.

   


  początek strony


     -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Nasze KUCHCIKOWO

  Kuchnia jest dla małego dziecka miejscem niesamowitym, ciekawym, kojarzącym się z różnorodnymi zapachami, ciepłem i ulubionymi smakami. Odpowiednio dobrane do wieku dziecka zabawy z mąką, ciastem, jak również uczestnictwo w przygotowaniu potraw są niezapomnianym przeżyciem dla małego dziecka. Nasze kulinarne zajęcia przygotowują przedszkolaki do tego, aby w przyszłości wybierały zdrowy tryb życia, a także przestrzegały zasad higieny i bezpieczeństwa, ćwiczyły umiejętność nakrywania do stołu oraz kulturalnego zachowania się przy stole.

  Ciekawym doświadczeniem dla dzieci są również wprowadzone śniadaniowe bufety szwedzkie, kiedy dzieci w całym przedszkolu mogą same przygotować sobie śniadanie. Nauczycielki pomagają każdemu dziecku, które tego oczekuje, ale obserwacje pokazują, że dzieci chcą i potrafią samodzielnie przygotować z półproduktów własne śniadanie. W tym dniu porcje śniadaniowe są barwne, a dzieci chętniej kosztują produktów, których dotąd nie próbowały. Dzieci przekonują się, że przygotowanie potraw może być przyjemne i proste! A stwierdzenie, że samodzielnie sporządzone sałatki, kanapki czy przetwory nawet lepiej smakują - nie jest przesadą.

  Pyszne i zdrowe sałatki jarzynowe. Prawie każde warzywo nadaje się do ich wykonania


  W kuchni można przygotować najzdrowsze naturalne lekarstwo na kaszel: syrop z cebuli i buraków


  Owocowym i kolorowym szaszłykom nie brakowało urody. A jak smakowały!


  Kiszona kapusta, przygotowana własnymi rączkami, bardzo przypadła do gustu maluszkom


  Śniadaniowy bufecik mamy w naszym przedszkolu w każdą środę  Ciasteczkowe wypieki - to dopiero jest zabawaI


  Ciasto na pizzę rosło na prawdziwych drożdżach


  Kisimy ogórki wg tradycyjnej receptury


  Robimy sok warzywno-owocowy za pomocą sokowirówki


  Pieczemy chleb na zakwasie  początek strony


   

   

   

   


  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  3        

  Czyste powietrze wokół nas


  Już trzeci rok nasze przedszkole realizuje projekt edukacyjny "Czyste powietrze wokół nas" dotyczący profilaktyki antynikotynowej. W wychowaniu zdrowotnym dziecka projekt ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Program ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

  Cele szczegółowe programu:
  -Zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenia ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci, a w szczególności w profilaktyce antytytoniowej.
  -Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
  -Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

  Program składa się z zajęć, które skoncentrowane są na pobudzeniu oraz stymulacji różnych form aktywności dziecka: zabawy twórczej, tematycznej, grupowej, konstrukcyjnej.

  Dlaczego warto realizować powyższy program? Niech wyniki badań pozwolą odpowiedzieć na te pytanie:
  - w Polsce codziennie po pierwszego papierosa sięga pół tysiąca dzieci,
  - rocznie palenia próbuje około 180 tys. nieletnich,
  - co 4 piętnastolatek pali papierosy regularnie,
  - 64% chłopców i 53% dziewcząt w wieku 13-15 lat podjęło już w swoim życiu próby palenia tytoniu, z czego 30% chłopców i 21% dziewczyn podjęło te próby przed ukończeniem 10 roku życia!
  - dzieci w Polsce wypalają do 4 mld papierosów rocznie,
  - 4 mln dzieci wdycha biernie dym tytoniowy w domu lub miejscach publicznych,
  - w 67% gospodarstw domowych dzieci narażone są na dym tytoniowy (Finlandia – 8%, Szwecja 15%),
  - 65% dzieci narażonych jest na bierne palenie w miejscach publicznych,
  - 53% nastolatków chce rzucić palenie,
  - 62% dzieci i młodzieży próbowało już zerwać z nałogiem.  początek strony   

   

   

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  PROJEKT "SZKOŁA WSPÓŁPRACY"


  W roku szkolnym 2014/2015 nasza placówka uczestniczyła w projekcie systemowym "Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły". W ramach tego projektu organizowane były szkolenia, spotkania, działania na terenie przedszkola, imprezy integrujące dzieci, rodziców i środowisko przedszkolne. Projekt zakończył się, a nasza placówka otrzymała stosowny certyfikat, potwierdzający otrzymanie merytorycznego wsparcia w zakresie budowania w szkole systemu współpracy pomiędzy nauczycielami, rodzicami i dziećmi. 

  Certyfikat

   

   

   

  początek strony

   

   

   

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------